poniedziałek, 2 grudnia 2013

Eskadra UFO w kolumbijskim Pereira kontra ,,papas bomba"

W piątek 8 listopada tłum ludzi przez kilkadziesiąt minut wpatrywał się w osłupieniu w unoszącą się wysoko na niebie eskadrę niezidentyfikowanych obiektów w kolumbijskim miasteczku Pereira. Sprawa wyciekła do sieci przez serwis społeczny YouTube i stała się przedmiotem licznych komentarzy na zachodnich stronach internetowych poświęconych tematyce ufologicznej.


Autor zamieszczonego filmu dodał pod filmem swój komentarz. ,,To wydarzyło się około 5 po południu 8 listopada, 2013 r. w Pereira. Niebo dosłownie naraz wypełniło się całą masą białych kropek”

Na nagraniu widać stojący tłum gapiów, wpatrujący się w osłupieniu w niebo. Ludzie wyraźnie wskazują na coś w górę. W tle słychać budzące emocje  komentarze. Anonimowy kamerzysta filmuje reakcję ludzi i pokazuję unoszącą wysoko na niebie eskadrę białych punktów. Obiektów jest kilkadziesiąt i wydają się być stacjonarne bądź delikatnie dryfują po niebie.

To, że ów incydent wywołał tyle emocji w sieci, jest jak najbardziej uzasadnione. Masowe obserwacje UFO w Ameryce Południowej nie należą do rzadkości. W sieci możemy zapoznać się z całą masą niezwykłych nagrań z tego rejonu świata. Pobieżna analiza wielu z nich już wstępnie pozwala stwierdzić ewentualną mistyfikacje i dowody ingerencji w materiał filmowy. YouTube – w ostatnim czasie – stał się nieprzebranym śmietnikiem na publikacje, tylko z pozoru sensacyjnych filmów z udziałem UFO. Bycie anonimowym w sieci stwarza szerokie pole do popisu potencjalnemu oszustowi. Jeśli w tym wszystkim na ludzkiej łatwowierności można dodatkowo zarobić, pokusa zabawy przy udziale domowego komputera staje się jeszcze większa. Tylko pojedyncze przypadki faktycznie zasługują na uwagę i dalszą analizę. Jak było więc w przypadku nagrania z Pereiry ?

Kule orbs kadrowane

Portal internetowy The UFO Times wypowiadał się dość pochlebnie o nagraniu. – Ta armada UFO orbs była nie małym zaskoczeniem dla całego miasta. Kule orbs są bardzo rzadkie do zaobserwowania, ale kiedy się je w końcu udaje zaobserwować, UFO wyraźnie  nie czuje obaw przed swoją manifestacją, nie próbuje się chować..- czytamy w komentarzach do nagrania. Opinia typowa dla portalu internetowego nastawionego na sensacje.

Na pierwszy plan rzuca się w oczy fakt, że film ewidentnie mógł zostać zmontowany. Autor nagrania pokazuje raz po raz gapiący się tłum i unoszące się na niebie kule. Jakkolwiek, brakuje w nagraniu płynnego przejścia między rzutem kamery na tłum i pokazaniem lecących obiektów. Film został więc domową metodą zmontowany przez kogoś.  Pytanie tylko po co ? Autor na pewno nie uwiarygodnił swojego materiału filmowego, jeśli chciał startować na listy najlepszego filmu UFO miesiąca w YouTube.

Wciąż zagadkowa pozostaje reakcja zgromadzonych ludzi. Widać z nagrania, że są wyraźnie przejęci, tym co właśnie obserwują. Może więc faktycznie mieszkańcy Preira widzieli coś niezwykłego, zaś samo nagranie było fragmentem dziennikarskiego materiału puszczonego w kolumbijskiej stacji telewizyjnej ? Gdy przyjrzymy się uważnie dziesiątkom białych punktów, dostrzeżemy, że kule są stacjonarne lub delikatnie dryfują po niebie. Te elementy wskazują na głównego kandydata sprawcy obserwacji – balonu. Po co ktoś jednak puszczał w niebo setki balonów ?,,Papas bomba”

Na kanwie powyższego pytania pokusiłem się o małą detektywistyczną pracę i zajrzałem na kilka zagranicznych stron. Odpowiedź na pytanie dostarczyła kolumbijska gazeta La Tarde. Na jej łamach pojawiła się krótka notatka prasowa w kontekście wydarzeń z 8 listopada. Nie posługuję się biegle językiem hiszpańskim, ale skorzystałem ze współczesnych dobrodziejstw cywilizacyjnych i wykorzystałem do tłumaczenia poczciwego Google Translate. Co się okazało ? Autor artykułu potwierdził fakt obserwacji UFO w tym dniu w miejscowości Pereiry. Potwierdził też to, że wówczas spora grupa ludzi wpatrywała się w przejęciem w ,,eskadrę UFO”.  Artykuł utrzymany był jednak w tonie groteskowym. Autor drwił ze świadków, że dali się nabrać na… ,,papas bomba”.  W tym dniu odbyła się akcja medialna studentów Uniwersytetu Andina Pereira w ramach protestu przeciw ogłoszonej reformie opieki zdrowotnej. 400 studentów wyraziło swój sprzeciw puszczając w niebo ziemniaki uwiązane do balonów.

Zbiegiem okoliczności muszę też nazwać to, że serwis internetowy Open Mind, który  odniósł się do wydarzeń z Pereira i emocji, jakie napiętrzyły się wraz z publikacją nagrania w YouTube, doszedł do tych samych wniosków, co ja po lekturze artykułu w La varde.


W konkluzji do zdarzenia z Preira z udziałem ,,papas bomba” rodzi się pewne pytanie. Ile jeszcze takich sensacyjnych nagrań krąży po sieci i robi w balona wszechstronnych ufologów ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz