czwartek, 17 kwietnia 2014

Naukowcy wykorzystali fale dźwiękowe do lewitacji przedmiotów

 Zespół naukowców w Szwajcarii opracował sposób lewitacji małych obiektów i ich transportu za pomocą… dźwięku.

 Za pomocą fal ultradźwiękowych - czyli fal dźwiękowych, których częstotliwość jest zbyt wysoka dla ludzi , aby je usłyszeć - naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu byli w stanie unosić w powietrzu drobne przedmioty, krople wody, ziarna kawy i kawałki styropianu bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz i kontrolować ich przemieszczanie, a nawet sprawiać, że lewitujące przedmioty były w stanie oddziaływać na siebie. Eksperyment jest bezprecedensowy, gdyż dotychczas wykorzystywane fale dźwiękowe były w stanie jedynie unosić przedmioty. Nigdy nie udało się nimi manewrować w przestrzeni.

Badania opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences opisują w szczegółach proces lewitowania przedmiotów umieszczonych pomiędzy dwoma poziomymi platformami akustycznych generatorów: spód emituje fale o wysokich dźwiękach, zaś górna część odbija je z powrotem na dół, co w efekcie sprawia, że wszystko znajdujące się w polu działania lewituje i może być świadomie manipulowane w zależności od natężenia fal.

Powszechnie wiadomo, że fale dźwiękowe wywierają ciśnienie. Kiedy takie fale wygeneruje się między dwiema równymi powierzchniami, na skutek ich odbijania od powierzchni powstanie stała fala, w której ciśnienie całkowite i jej odbicie wzajemnie się wykluczają. Przedmioty umieszczone w miejscach wzdłuż fali o najniższej amplitudzie, znanej jako punkt węzłowy, wykazują tendencje do lewitowania w miejscu.

W przeszłości naukowcy byli w stanie unieść akustycznie kawałki styropianu, a nawet małe owady i ryby . Ale do tej pory, nikt nie doszedł do tego, jak  akustycznie lewitować przedmiotami i sprawiać, że przemieszczają się w przestrzeni , mimo tego że od strony teoretycznej było to wykonalne.

Piezoelektryczne kryształy i dźwięki

Dr. Daniele Foresti
- Teoretycznie nie ma różnicy między teorią a praktyką - mówił inżynier Daniele Foresti , członek szwajcarskiego zespołu uczonych - Ale w praktyce robi to zasadniczą różnicę.

Dr Foresti i jego zespół opracowali platformę zdolną do emisji dźwięku, która zbudowana była z drobnych piezoelektrycznych kryształków. Przy oddziaływaniu zmiennego napięcia, dochodzi do cyklicznego kurczenia i rozszerzania się kryształów. Gwałtowna zmiana kształtów krystalicznej struktury jest generatorem fal ultradźwiękowych, które są następnie odbijane od płyty z tworzywa sztucznego zawieszonej powyżej platformy.

Przez starannie modulowanie napięcia do każdego kryształu , Foresti i jego zespół był w stanie przemieszczać obiekty unoszące się nad różnymi fragmentami platformy. Udało im się nawet obracać zawieszoną w powietrzu wykałaczką. Lawirować znajdującym się w zawieszeniu kroplami wody i ziarenkami kawy. Doszło nawet do mini eksplozji w zetknięciu czystego sodu z kropelkami wody.

- Co kłuje w oczy najbardziej to fakt, że sama idea jest bardzo prosta . Ale aby to wszystko zadziałało w praktyce jest niezwykle skomplikowane - mówi Dr Foresti. – Wiele wysiłku i czasu zostało włożone aby właściwie zoptymalizować całą konstrukcję, a także właściwie manipulować wytwarzaną mocą.

Możliwość wpływania na materię na odległość stwarza szerokie pole możliwości w świecie nauki. Przykładowo dzięki temu kwasy nukleinowe mogą być wprowadzane do komórek – proces znany jako transfekcja DNA – bez obawy o ich zanieczyszczenie.

- Możesz bez ograniczeń bawić się komórkami w kropli jak w jakieś grze komputerowej - mówi Foresti.Być może futurystyczna wizja poruszania się po ulicach lewitującą deskorolką jest jeszcze daleka od rzeczywistości, ale Daniele Foresti rości sobie nadzieje, że jego eksperymenty znajdą wkrótce swoje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki.

- Na razie to jest tylko fajna zabawka. Mam nadzieję, że może to być przydatne do czegoś w przyszłości – powiedział na koniec Foresti.

Źródłoprzekład i tłumaczenie: DT.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz