poniedziałek, 26 stycznia 2015

Akta Blue Book dostępne online za darmo

W końcu, dekady po tym, jak Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oficjalnie zamknęły swój projekt badawczy dotyczący fenomenu UFO, wszystkie akta obejmujące program Blue Book są teraz dostępne online za darmo.


Projekt Blue Book jest traktowany jako trzeci oficjalnie istniejący program poświęcony badaniu UFO, nad którym USAF sprawowała swoją administracyjną pieczę. Pierwszy nosił nazwę ,,Project Sign” (istniał w latach 1947 – 1949) i później został przemianowany na ,,Project Grudge”. W jego ramach zbierano meldunki UFO z całego kraju w latach 1949 – 1951. Ostatatni, projekt Blue Book, istniał najdłużej, bo aż osiemnaście lat. Wszystkie zebrane obserwacje UFO zostały spiętę w jedną klamrę pod nazwą Akta Blue Book. To wszystkie znane oficjalnie opinii publicznej rządowe programy, z których wyników Siły Powietrzne USA sumiennie (choć dla niektórych po macoszemu) rozliczyły się przed amerykańskim obywatelem. Zwieńczeniem tego był raport Komisji Condona, która uznała ostatecznie, że UFO nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju, a wszystkie obserwacje UFO (w przeważającej skali) znajdują swoje racjonalne wyjaśnienie.

Blue Book w internecie

Choć wielu zwolenników teorii spiskowych wierzy, że projekt Blue Book był tylko przykrywką i za zasłoną tajemnicy rząd amerykański prowadził i być może nadal prowadzi swoje badania nad zjawiskiem UFO, to od czasu zakończenie obrad Komisji Condona nie uruchomiono żadnego innego projektu badawczego.

Dotychczas pełny wgląd we wszystkie Akta Blue Book wymuszał na zainteresowanym konieczność przespacerowania się osobiście do Narodowego Archiwum (National Archive). Niektóre strony internetowe dawały możliwość wglądu do wyselekcjonowanych dokumentów Blue Book. Ostatnio pojawiła się również szansa całkowitego wglądu do akt za pośrednictwem strony Fold3, ale była to usługa odpłatna (nota tłumacza: strona Fold3 obecnie daje pełny wgląd do wszytkich plików z dokumentami Blue Book, ale w formacie jpeg i często graniczy to z niemałym szczęściem, aby internauta mógł wygrać nierówną walkę z wolno działającymi serwerami tej strony).

Budynek Narodowego Archiwum w Washington

Teraz badacze UFO i UFO entuzjaści mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy i bezograniczeń przeglądać wszystkie Akta Blue Book, gdyż zostały one udostępnione za darmo przez Johna Greenewald’a, który jest administratorem strony The Black Vault. Greenewald od dawna korzystał z dobrodziejstw amerykańskich instrumentów prawnych w zakresie Ustawy o wolności dostępu do informacji (FOIA),  tworzącą elektroniczną bazę danych niektórych z interesujących dokumentów rządowych dotyczących UFO i innych ciekawych zagadnień.

130 tyś stron

Greenewald może się poszczycić jedną z największych na świecie baz danych w zakresie UFO. To ponad milion stron dostępnych publicznie. Teraz, gdy już oficjalnie zakończył żmudną pracę przerabiania w formę elektroniczną dokumentów Blue Book, internauci na jego stronie mogą za darmo ściągnąć ponad 130 tyś stron samych aktów osławionego programu USAF.

Indagowany Greenewald o cel tak żmudnego przedsięwzięcia, za które nie pobiera od nikogo żadnego wynagrodzenia, odpowiedział, że: ,,jest to kawał porządnej UFO historii i obowiązkowa lektura dla każdego, kto poważnie traktuje temat UFO. Jest kilka źródeł w internecie, gdzie można mieć wgląd do tych dokumentów, ale są to niekompletne bazy danych. Serwowanie po tych stronach to często prawdziwe wyzwanie wymagające od internauty dużo cierpliwości i czasami także pieniędzy. Chciałem więc stworzyć bazę danych, która będzie łatwa w obsłudze i wszystkie dostępne online dane będzie można bez najmniejszego trudu przeszukiwać za pomocą zakładki szukaj. To wszystko stawia stronę The Black Vault na szczególnym miejscu wśród konkurencji”

Greenewald nie ukrywał, że tak karkołomne przedsięwzięcie wnosi bardzo wiele w analizę badawczą szeroko pojętego fenomenu UFO. ,,Projekt Blue Book, wraz z Projektem Sign i Grudge, utrzymuje szczególne miejsce w historii badań UFO”. – mówił w wywiadzie John. - ,,Czy tego chcemy, czy nie, ale potraktował UFO bardzo poważnie i badał je tak, jak my tego byśmy sobie życzyli dziś. To jednocześnie projekt, który utrzymał się ponad dwadzieścia lat i przerobił tysiące różnych spraw. Zgadza się, większość tych incydentów ,,spece od UFO” wyjaśnili, pozostawiając tylko niewielką część w kategorii ,,niewyjaśnione”. Dziś każdy może używać tej wielkiej bazy danych dla własnych celów, chociażby jako materiał porównawczy do dzisiejszych spraw UFO. Te wszystkie akta tworzą więc pewien rodzaju kontrastu i stwarzają podłoże pod analizę krytyczną, czego badania Blue Book dowiodły, a co okazało się kompletną klapą.

Personel programu Blue Book. Siedzący w środku Hektor Quintanilla był ostatnim
oficerem zarządzającym programem przed jego zamknięciem
Przez lata wszystkie Akta Blue Book były dostępne tylko w formie mikrofilmów w Natonal Archive. Teraz, z siłą internetu, możemy po nich serwować online. Wierzę, że dostęp do tych bezcennych danych stanowi ważny punkt w historii badań UFO i będzie świetnym odnośnikiem dla tych, którzy trudnią się dokumentowaniem UFO”.

Na pytanie, dlaczego dotychczas Blue Book nie ujrzał światła w Internecie, Greenewald odpowiedział następująco: ,,Aby skonwertować i zarchiwizować 130 tyś. stron, potrzeba sporo czasu i poświęcenia. Choć istnieje kilka stron, które próbowały temu sprostać, ale żadna z nich nie dawała pełnego w glądu we wszystkie dokumenty. Niektóre z tych stron są płatne, wiele niekompletnych, a pozostałe nie uławiają użytkownikowi łatwy wgląd w dane, ciągle się blokując.

Kiedy zaczynałem prowadzić stronę The Black Vault, miałem 15 lat. Dostępne wówczas strony internetowe nie gwarantowały dostępu do takich informacji, jak dziś. W chwili obecnej pomysł archiwizowania stał się w Internecie wręcz powszechny. Po 20 latach, skompletowania ponad 1,5 miliona stron za darmo, mogę śmiało powiedzieć, że spełniłem swój cel”.

Nie ulega wątpliwości, że pełny dostęp do Akt Blue Book umożliwi po latach pełniejszy wgląd we wszystkie sprawy ufologiczne, którymi program się zajmował. Być może będzie można spojrzeć na niektóre z nich w zupełnie innym świetle. Istnieją setki spraw zaanektowanych przez USAF jako ,,niewyjaśnione”. Dokładna liczba tak na prawdę nie jest znana.

USAF twierdzi, jakoby Blue Book zebrał i udokumentował 12,618 obserwacji, 701 spraw została zaszufladkowana jako ,,niezidentyfikowane”. To daje nam procentowo 5,5 %. Jakkolwiek, oficjalna lista niewyjaśnionych obejmuje tylko 560 przypadków. Wielu badaczy jednak poświęciła sporo czasu analizie Akt Blue Book i doszukało się znacznie większej liczby przebadanych spraw ogółem – 14 tyś, z czego 1600 z nich sklasyfikowano jako ,,niezidentyfikowane”.

Dyskusja, ile spraw USAF zepchnęła pod dywan, uznając za niewyjaśnione, dzięki trudowi Greenewald’a ma swój ciąg dalszy. Internauci mogą teraz przeglądać bez ograniczeń akta, bez wybierania się do National Archive bądź opłacania członkowstwa na innych stronach.

Projekt Blue Book można przeglądać na stronie: http://projectbluebook.theblackvault.comPrzekład i tłumaczenie: DK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz