wtorek, 11 grudnia 2018

Gniazda UFO recenzja

Zimą 2018 r. na rynku wydawniczym ukaże się pierwsza w Polsce książką w całości poświęcona tajemniczym formacjom, jakie od lat pojawiają się na polach uprawnych w różnych częściach świata, zwanymi współcześnie kręgami/piktogramami zbożowymi.


Autor książki – Damian Trela – mimo, że należy do młodszego pokolenia polskich ufologów, jest osobą, której nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż od dawana jest uznanym, należącym do czołowych badaczem i dokumentalistą fenomenu UFO, a czytelnicy na przestrzeni lat mieli okazję zapoznać się z wieloma Jego artykułami, nie tylko z prowadzonego w sieci bloga, ale i „branżowej” prasy specjalistycznej takiej jak kwartalnik UFO, Czas UFO, czy Świat UFO.

Napisana z rozmachem książka Gniazda UFO (452 str) będąca kompendium wiedzy o agrosymbolach jest unikalną, bogato ilustrowaną pozycją (liczne fotografie w tekście plus kolorowa wkładka ze zdjęciami), w której Damian ukazuje genezę i historię zjawiska od czasów średniowiecza po lata współczesne. Jest to pewnego rodzaju zapis dokumentalny najważniejszych wydarzeń, jakie lawinowo narosły do niewyobrażalnych ilości przez ostatnie lata.

Z lektury dowiemy się, że kręgi i piktogramy zbożowe poprzez swoją symbolikę odwołują się do symboli starożytnych kultur, czerpią inspirację z fraktali i matematycznych złotych proporcji, a ich lokalizacja łączy się z miejscami mocy. Kosmos i matematyczna precyzja towarzyszą wielu agroglifom. Kręgi  często odnajdywano w pobliżu mistycznych miejsc mocy i w swojej strukturze nawiązywały do harmonii z naturą. 
Przytaczane na początku książki opisy z historycznych kronik dowodzą, że fakt występowania kręgów zbożowych nie jest czymś nowym, a ich historia - jak wielu sądzi - nie zaczęła się w latach 80/90-tych XX wieku. Średniowieczne legendy pełne są opowieści o czarcich kręgach za powstanie których miały być odpowiedzialne demony. Za powstałe w czasach średniowiecza i późniejszych epok historycznych finezyjnych wzorów w zbożu miejscowa ludność obarczała diabla i inne złe moce, jakie miały bezkarnie buszować po polach, gdyż wszystko co nieznane i tajemnicze nie potrafiono wówczas inaczej zdefiniować.Na kartach książki autor prezentuje słynne lądowiska UFO z lat 60/70-tych ubiegłego wieku - ślady jakie Nieznane Obiekty Latające pozostawiły na ziemi po przyziemieniu/lądowaniu, określane w nomenklaturze ufologicznej terminem Gniazda UFO. Następnie udajemy się w podróż po polach Wielkiej Brytanii, gdzie zjawisko kręgów zbożowych manifestowało się z największą częstotliwością.  Pojawianie się na polach coraz bardziej skomplikowanych wzorów, badania podjęte przez cereologów, przekazy i symbolika płynąca z kręgów zbożowych pokazują jak na przestrzeni lat zjawisko dokonało transformacji z „prostych” kół, po dużo bardziej skomplikowane wzory. Zainteresowanie się fenomenem przez Królewską rodzinę, rola mediów, cropmakerów oraz wyraźny związek występowania kręgów zbożowych z obserwacjami UFO, to tylko niektóre z poruszanych tematów w pierwszej części tej fascynującej książki. Drugą część książki została w całości poświęcona występowaniu kręgów zbożowych w Polsce oraz obserwacji UFO, po których zostały odkryte agrosymbole.  Przypadki z Myślenic, Pigży, Kielanówki, słynnego Wylatowa oraz innych miejscowości,   badania prowadzone przez dr. Jana Szymańskiego i słynny „czujnik UFO” - wszystko to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. W kolejnych częściach książki czytelnicy mają okazję przyjrzeć się cechom fizycznym  agrosymboli. Co charakteryzuje autentyczne kręgi od fałszywek, zmiany anomalne występujące w kręgu, stan gleby i ułożenie kłosów, wpływ kręgów zbożowych na ludzkie samopoczucie i energia płynąca przezeń. Obserwacje świetlnych zjawisk nad polami, wiry plazmy, promieniowanie elektromagnetyczne, orgon (i inne) – to zespół zjawisk i cech powiązanych z kręgami zbożowymi, jakie na karatach książki wskazuje autor.Damian Trela w swej pracy nie daje definitywnej odpowiedzi na pytanie, jakie zjawisko kryje się za powstaniem kręgów zbożowych, natomiast prezentuje w sposób obiektywny i rzetelny zgromadzony materiał badawczy ostatnich lat z terenu Polski i zagranicy. Przedstawione w książce fakty dowodzą, iż jest to materiał obok którego ciężko jest przejść obojętnie.

Gorąco zapraszam do lektury. 

Autor: Marcin Stachurski
Autor recenzji Marcin Stachurski

6 komentarzy:

 1. Świetna recenzja, a tematyka książki iście ''magicznie bombowa'' ... Damian moje gratulacje, wiem jak to jest wydać książkę, nie jest to łatwy proces. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja zachęcająca - ciekawy jestem książki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Ponieważ jest Pan w temacie od bardzo dawna, poszukuję jakichkolwiek informacji o kręgach w miejscowości Strzyżewice/k. Leszno woj. Wielkopolskie z roku 2004.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Słyszałem o tych kręgach osobiście ich nie badałem choć widziałem o nich ale niestety nie udało mi się do nich dotrzeć na czas z tego co mi wiadomo były to raczej fałszywki

   Usuń
  2. Widziałem ten piktogram. Byłem nawet na miejscu. Jeśli masz jakieś pytania, pisz na maila: mothal8@gmail.com

   Usuń