wtorek, 20 grudnia 2016

Wigilijne niebo


Dokładnie dzisiaj nastąpi tegoroczne przesilenie zimowe i będzie to najkrótszy dzień tego roku. Będzie trwał zaledwie 7 godzin i 21 minut. Długim nocą sprzyjają obserwacje nieba. Atrakcje wigilijnego nieba to przede wszystkim ,,betlejemska Wenus” i roje Ursydów. Wydarzenia te poprzedzi koniunkcja miesiąca: spotkanie Księżyca z Jowiszem i Spiką.


W tym roku do miana ,,Betlejemskiej gwiazdy” startują trzej kandydaci: Wega (najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lutni), wtórująca jej nieco słabszym światłem Capella (najjaśniejsza gwiazda konstelacji Woźnicy i planeta Wenus, której jasność ocenia się na -4,4 mag. Będzie ona widoczna na południowo – zachodnim niebie, na wysokości kątowej 25 stopni. Teoretycznie będzie można ją dostrzec 24 grudnia gołym okiem tuż po zachodzie Słońca, czyli po 15:30.  Tegoroczna Wigilia pokrywa się też z nowiem Księżyca, więc miłośnicy astronomii będą mieli bardzo dogodne warunki do obserwacji nocnego nieba w święta.Nieco wcześniej, bo 22-23.12. wystąpi na niebie koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Spiką. Przy dobrej widoczności, przez dwa poranki z rzędu Księżyc odbędzie spotkanie z największą z planet a wszystkiemu będzie przypatrywać się Spika – najjaśniejsza gwiazda Panny. Kulminacyjny moment wystąpi 23 grudnia, kiedy to cała trójka ułoży się w prawie idealny trójkąt równoboczny.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Spiką. Za 


26 grudnia z kolei przypadnie maksimum roju Ursydów. Ten rój meteorytów charakteryzuje się słabą aktywnością, rzędu 10 zjawisk na godzinę. Ale przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, można dostrzec sporadyczne wzrosty aktywności. Radian roju zlokalizowany jest nieopodal gwiazdy Kochab.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz